Блог з публічних закупівель

Спрощена закупівля не відбулася двічі частково (за лотом). Прямий договір можна чи ні?

Спрощена закупівля не відбулася двічі частково (за лотом). Прямий договір: можна чи ні?


Дуже часто замовники нас запитують: а чи можливо укласти прямий договір, якщо двічі при проведенні спрощеної закупівлі не відбувся тільки певний лот (лоти), а не закупівля в цілому?

Нагадаємо: відповідно до пункту 28 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) спрощена закупівля — придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 Закону.
Розберемо для початку поняття «частина предмета закупівлі (лот)».
Згідно з пунктом 39  частини 1 статті 1 Закону частина предмета закупівлі (лот) — визначена замовником частина товарів, робіт чи послуг, на яку в межах єдиної процедури закупівлі/спрощеної закупівлі учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Пунктом 5 розділу І Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15 квітня 2020 року № 708 передбачено, що замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками четвертої-восьмої цифр Єдиного закупівельного словника, обсягом, номенклатурою, місцем поставки товарів, виконання робіт або надання послуг.

Тобто лот — це частина предмета закупівлі, яку замовник визначає з огляду на власні потреби, самостійно обираючи при цьому принцип такого поділу: або місце поставки, або обсяг, або номенклатура і т. д. Наприклад, замовник проводить спрощену закупівлю на придбання канцелярських товарів і визначає при цьому лоти за місцем поставки, а саме — за місцезнаходженням своїх структурних підрозділів.
Визначення замовником частин предмета закупівлі (лотів) у спрощеній закупівлі дає можливість учасникам подавати свої пропозиції окремо по кожному з обраних лотів або ж по всіх лотах у закупівлі, на розсуд учасника.

Нерідко на практиці трапляються ситуації, коли деякі з лотів у спрощеній закупівлі не відбуваються через відсутність пропозицій учасників. Замовник повторно оголошує спрощену закупівлю по цих лотах, і вони знову не відбуваються через відсутність пропозицій.

Постає закономірне питання: оскільки спрощена закупівля по частинах предмета закупівлі не відбулася, чи можливо укласти прямий договір на закупівлю цих самих частин предмета закупівлі, керуючись при цьому положеннями пункту 1 частини 7 статті 3 Закону?
На перший погляд здається, що так. Але уважно прочитаємо норму Закону:
Стаття 3, частина 7: Придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини першої цієї статті, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом, у разі: 1) якщо було двічі відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників».

Натомість, якщо звернути увагу на частину 2 статті 40, яка регулює порядок проведення переговорної процедури, то там маємо іншу норму, яка досить схожа, але містить суттєву відмінність: переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі: 1) якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом.

Різниця очевидна: провести переговорну процедуру по лоту, по якому не відбулися відкриті торги, можна, а от укласти прямий договір по лоту, який не відбувся у спрощеній закупівлі, можливості немає.


Проте ситуація скоро зміниться на краще!

3 червня 2021 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні Закон № 1530-IX «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель».
Вищевказаним Законом внесені  зміни до статті 3 Закону, а саме: у частині сьомій пункту 1 після слів "якщо було двічі відмінено спрощену закупівлю" доповнити словами "у тому числі частково (за лотом)".

УВАГА! 07.06.2021 вищевказаний Закон № 1530-IX будо підписано Головою Верховною Ради України та направлено на підпис Президенту України. Тож чекаємо на офіційне оприлюднення і зможемо застосовувати оновлену норму у своїй закупівельній діяльності.