Блог з публічних закупівель

Сума укладеного договору про закупівлю відрізняється від ціни пропозиції учасника за результатами аукціону: це можливо?

Сума укладеного договору про закупівлю відрізняється від ціни пропозиції учасника за результатами аукціону: це можливо?


Ми переконані, що кожен замовник хоч раз у своїй роботі стикався із ситуацією, коли з різних причин сума цінової пропозиції переможця закупівлі за результатами проведеного аукціону є меншою, ніж та, з якою учасник виграв електронний аукціон. Здавалося б, нічого поганого, адже учасник готовий продати товар, виконати роботу чи надати послугу за ціною навіть нижчою, ніж та, що була визначена системою як економічно вигідна. Однак раніше, за старою редакцією Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), у замовника не залишалося вибору, окрім як укласти договір лише на ту суму, з якою учасник виграв аукціон.


Чому? Усе просто: адже частина 4 статті 36 попередньої редакції Закону встановлювала чітку заборону змінювати ціну, а саме:
«Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури».
У таких випадках замовник був змушений все ж укласти з переможцем договір про закупівлю з сумою аукціону, а далі за потреби корегувати її шляхом укладання додаткових угод у меншу сторону.

Тепер же, за чинною редакцією Закону, така типова ситуація вирішується в рази простіше, а все тому, що в частині 4 статті 41 Закону зазначено таке:
«Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі».

Це означає, що замовник може сміливо укласти договір з учасником на суму меншу, ніж він пропонував в аукціоні, без оформлення додаткової угоди, за умови, що можливість перерахунку ціни була закладена замовниками в тендерній документації.
Наприклад, можна в ТД зазначити так:
«Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених Законом.
Істотними умовами договору про закупівлю є предмет (найменування, кількість, якість), ціна та строк дії договору. Інші умови договору про закупівлю істотними не є та можуть змінюватися відповідно до норм Господарського та Цивільного кодексів.
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
У випадку перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі переможець до укладення договору про закупівлю надає замовнику відповідний перерахунок».

А зараз наведемо практичну ситуацію щодо здійснення перерахунку ціни.
Наприклад, за результатами проведеного аукціону сума пропозиції учасника складає 100 000 грн. При цьому предмет закупівлі включає в себе податок на додану вартість. У такому випадку сума договору без ПДВ становитиме 83 333,3333 грн, ПДВ — 16 666,6667. Як бачимо, суми некоректні й не можуть бути застосовані. Проводимо перерахунок і маємо: сума договору без ПДВ буде 83 333,30 грн, крім того, ПДВ — 16 666,66 грн, загальна сума договору — 99 999,96 грн. І маємо результат — укладаємо договір з корегуванням суми пропозиції без зменшення обсягів закупівлі.