Блог

Щодо визначення договору нікчемним

Питання: Закупівельна громада отримала нову підставу для визнання договору про закупівлю нікчемним — якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником. Ця норма стосується закупівель згідно з Законом. Як бути з прямими договорами, якщо закупляються для потреб установи товари за декількома кодами Єдиного закупівельного словника, наприклад фарба, вапно, відра, щітки та ін.? На кожен предмет закупівлі укладати окремі договори? У предметі закупівлі вказувати декілька кодів?

Відповідь: Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) договір про закупівлю – господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Вимоги до договору про закупівлю визначені в розділі VIII Закону. Зокрема, згідно з пунктом 5 частини 1 статті 43 Закону договір про закупівлю є нікчемним у разі, якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.

Проте, виходячи зі змісту пункту 6 частини 1 статті 1 Закону, розділ VIII Закону застосовується щодо господарського договору, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі.

Враховуючи положення статті 3 Закону, прямий договір є договором, укладеним без використання електронної системи закупівель. Тобто такий договір не підпадає під визначення договору про закупівлю за пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону. Відповідно, на нього не поширюється дія розділу VIII Закону, зокрема дія норми пункту 5 частини 1 статті 43 Закону.

Таким чином, прямий договір, укладений без використання електронної системи, не буде вважатися нікчемним, якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.